Mesaj gönder
TaiMi(Shenzhen) electronics technology Co.,ltd
Ürünler
Haberler
Ev > Haberler >
hakkında şirket haberleri Ultrasonik Ölçümün Çalışma Prensibi
Etkinlikler
Kişiler
Kişiler: Ms. Cherry liu
Faks: 86
Şimdi İletişime Geçin
Bize Mail Atın

Ultrasonik Ölçümün Çalışma Prensibi

2023-06-07
Latest company news about Ultrasonik Ölçümün Çalışma Prensibi

A.Teorik Temel

Ultrasonik Yükseklik Ölçer, yansıma prensibine göre geliştirilmiştir. Bir darbe sinyali gönderirken, alıcının yerleşik zamanlayıcısı etkinleştirilir ve alıcı yansıyan sinyali aldığında durur.Dalga boyu ve sensörün yansıyan sinyali almak için harcadığı süre hesaplanarak, sensör ile nesne, bu durumda zemin arasındaki mesafe ölçülür.

Tasarım Konsepti:

Ultrasonik Yükseklik Ölçer iki modülden oluşur: mesafe algılama modülü ve veri görüntüleme modülü. Bunlar arasında, veri görüntüleme modülü üç parça içerir: zamanlayıcı, ekran ve veri işlemcisi.

Mesafe ultrasonik sensör ile ölçülür.Sinyalin gönderilmesi ve alınması arasındaki ölçülen zaman aralığını, A/D örtücü tarafından daha sonra alınacak ve aktarılacak olan eletrik sinyaline çevirir.Bir ekran sonucu gösterecektir.


B.Sistem Yapısı

Ultrasonik Yükseklik Ölçer, mikrodenetleyiciler tarafından kontrol edilen bir sistemdir ve ultrason emisyon devresi ve alıcı devreden oluşur.Emisyon devresi, devre ve emsiyon devresinin çıkış portunda bulunan dönüştürücüden oluşur.Ultrason alıcı devresi, dönüştürücü, snubber devresi ve bir alıcı entegre devreden oluşur.

Ultrasonik sensör, ultrasonun özelliklerine göre geliştirilmiş bir sensördür.Ultrasonu bir ölçüm aracı olarak kullanmak, hem dalga yayma hem de alma özelliğine sahip olmalıdır ve bu işi başarmak için bir sensöre ihtiyaç vardır.Ultrasonik sensör, hem ultrason yayan hem de alabilen piezoeletraik seramikten yapılmıştır.

Ultrasonik sensörün çekirdek bileşeni, metal veya plastik kasasının içindeki piezoelektrik seramik firmasıdır.Performansının ana parametreleri çalışma frekansı, hassasiyet ve çalışma sıcaklığıdır.


C.Ultrason Yayıcı

Ultrason araştırmak ve kullanmak için, insanlar çok çeşitli ultrason yayıcılar tasarlamış ve üretmişlerdir.İki türe ayrılabilirler: elektriksel yayma ve mekanik yayma.Elektrik yolu daha yaygın olarak kullanılır ve bunun çalışma prensibi wikipedia'da bulunabilir.